وب سرویس OTP

سیستم اعتبار سنجی یا احراز هویت (OTP)

احتمالا بارها با کلماتی مشابه احراز هویت از طریق موبایل ، اعتبار سنجی پیامکی ،اعتبار سنجی تلفنی، ارسال کد امنیتی ، کپچای متنی ، سرشماره خدماتی ، اعتبارسنجی موبایل ، اعتبار سنجی صوتی موبایل، رمز یکبار مصرف ، او تی پی، پیامک فعال سازی، کد فعال سازی پیامکی، احراز هویت صوتی و پیامکی و یکبار رمز OTP برخورد داشته اید. قطعا اطلاع دارید که برای حصول اطمینان از غیر واقعی نبودن شماره موبایل کاربران سایت ها یا اپلیکیشن ها نیاز به فرآیندی خواهد بود که یک کد فعال سازی صوتی و یا فعال سازی پیامکی برای شماره موبایل کاربر ارسال و کاربر با وارد کردن کد امنیتی در سایت یا اپلیکیشن موبایل ، درست بودن شماره موبایل خودش را برای شما ثابت کند.
بارزترین نمونه از این نوع احراز هویت ،  اپلیکیشن تلگرام می باشد. تلگرام زمان ثبت نام یا ورود به برنامه یک پیامک فعال سازی صوتی یا متنی که حاوی کد ۴ رقمی می باشد ، برای کاربر مورد نظر ارسال و به این روش از درست بودن شماره موبایل کاربر اطمینان حاصل می کند. گوگل نیز برای کاربرانی که می‌خواهند رمز حساب کاربری گوگل خود را تغییر بدهند ، ابتدا یک کد امنیتی صوتی همان کد اعتبار سنجی تلفنی را ارسال و در صورتی که به هردلیل کد ارسالی به دست کاربر نرسید، کد امنیتی بصورت پیامک متنی به شماره موبایلی که کاربر هنگام ثبت نام به گوگل معرفی کرده است ارسال می گردد.
به این روال احراز هویت و اعتبار سنجی مخاطبان و کاربران برنامه های کاربردی ، اصطلاحا سیستم  اعتبار سنجی صوتی یا اعتبار سنجی پیامکی نام دارد.

مزایای استفاده از رمز یکبار مصرف OTP

رمز یکبار مصرف اوتی پی با قابلیت های ارائه شده درمستر ای پی آی پاسخگوی نیازهای توسعه دهندگان و طراحان وب سایت و اپلیکیشن، فریلنسرها، صاحبان کسب و کار و استارت آپها خواهد بود.